akcje i projekty edukacyjne.

Samorządowe Przedszkole nr 6 w Krakowie / akcje i projekty edukacyjne

Akcje charytatywne

ZBIÓRKA KARMY DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

W dniach 12-16 marca odbyła się w naszym przedszkolu zbiórka karmy dla bezdomnych  zwierząt z Krakowskiego Schroniska z przy ul. Rybnej. W ramach akcji zebrano 23,5 kg  karmy suchej, 78 saszetek ,  39 puszek oraz ok. 2 kg drobnych przysmaków.

Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy.

M. Basiak-Stręk, I. Mirecka

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI DLA POTRZEBUJĄCYCH

Ile dasz, tyle otrzymasz, czasem z najbardziej niespodziewanej strony. [Paulo Coelho]

W miesiącu grudniu 2017 r. Zespół Charytatywny w naszej placówce we współpracy z Zespołem Charytatywnym przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kurdwanowie organizował zbiórkę darów żywnościowych dla potrzebujących rodzin z terenu osiedla.

Wszystkim którzy przyłączyli się do naszej akcji i wspomogli potrzebujących bardzo – dziękujemy!

M. Wiercioch

KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA PODOPIECZNYCH DOMOWEGO HOSPICJUM

„Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że może z niej uczynić Betlejem.”
W listopadzie 2017r. dzieci z różnych grup wiekowych wykonały w sumie ok. 65 kartek świątecznych dla podopiecznych Domowego Hospicjum Królowej Apostołów działającego na terenie naszego osiedla. Dzieci z entuzjazmem przystąpiły do działania. W ten sposób nasi wychowankowie rozwijają postawę empatii oraz kształtują wrażliwość na potrzeby i cierpienie innych. Mają także okazję kontynuować tradycję przekazywania innym kartek ze świątecznymi życzeniami.

PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Nasze przedszkole już po raz kolejny przystąpiło do realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Program jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia. Na poziomie krajowym honorowy patronat nad programem objęli:

• Minister Edukacji Narodowej
  • Rzecznik Praw Obywatelskich
  • Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu

Zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz rodziców prowadzą wychowawcy grup przedszkolnych wykorzystując materiały edukacyjne przygotowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Logo programu to zielony „Dinuś”, który przeprowadza dzieci przez kolejne etapy programu.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „PODRÓŻE MISIOŁANKÓW”

W październiku 2017 r. nasze przedszkole uczestniczyło w Ogólnopolskim Projekcie „Podróże Misiołanków” objętym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Miś Noti Łanek – ekolog odwiedził wybrane grupy i bawiąc się razem z dziećmi, uczył je poszanowania otoczenia i życia w zgodzie z naturą. Projekt ma na celu rozbudzenie u dzieci zainteresowania zdrowym i bezpiecznym trybem życia oraz wspomagać zachowania mające na celu poszanowanie otoczenia i życia w zgodzie z naturą.

PODSUMOWANIE AKCJI „POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

W dniach 27 listopada – 15 grudnia nasze przedszkole brało udział w charytatywnej akcji „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. W tym roku zbieraliśmy karmę, koce, ręczniki  i bieliznę pościelową na rzecz zwierzaków ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Rudniku k/Ostrowca Świętokrzyskiego.

W ramach akcji zebrano ponad 100 kg samych tekstyliów tj. 20 poduszek, 10 kołder, 20 koców, 35 ręczników oraz 40 sztuk innych rzeczy jak: poszewki na kołdry i poduszki, dywaniki, chodniczki.

Zebraliśmy także 5 szt. obróżek dla psów, 2 miski do jedzenia, 2 piłki do zabawy oraz kuwetę i transporter dla kota.

Oprócz tego zebraliśmy także sporą ilość karmy: ok 35 kg karmy suchej, ok 20 kg karmy mokrej i ok 1,5 kg drobnych przysmaków.

Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję, dając tym samym znakomity przykład bezinteresownej pomocy.

W Nowym Roku 2018 życzymy ludziom wszystkiego co najlepsze i spełnienia marzeń a zwierzętom – świata, który będzie im przyjazny i całej masy życzliwości ze strony wszystkich ludzi dobrej woli.