„Karnawał zwierząt” – o muzyce klasycznej z uczniami Szkoły Podstawowej nr 162

W piątek 11.01.2019 r. dzieci z grupy IV A udały się do Szkoły Podstawowej nr 162 na wspólne zajęcia z uczniami klasy I C. Zajęcia zatytułowane „Karnawał zwierząt” były oparte na muzyce klasycznej. Na początek wszyscy uczestnicy przywitali się nawzajem podczas tańca „Dzień dobry, witamy”, wysłuchali opowiadania Ewy Stadtmuller dotyczącego karnawału, wzięli udział w zabawie rozwijającej logiczne myślenie „Kim jestem?”. Wszystkie dzieci rozwijały także umiejętność aktywnego słuchania muzyki (metoda Batii Strauss) podczas zabawy do muzyki „Tarantella”. Następnie przedszkolacy oraz uczniowie poznali krótki życiorys francuskiego kompozytora Camille Saint – Saensa i próbowali rozwiązywać zagadki muzyczne do melodii utworów „Karnawału zwierząt” tegoż twórcy. Dzieci odgadywały, o jakim zwierzęciu opowiada dany utwór, a także z powodzeniem wymieniały instrumenty muzyczne, jakie można było usłyszeć podczas jego trwania. Na koniec dzieci wykonały taniec z paskami bibuły do utworu „Akwarium” Saint – Saensa, próbując wskazać ruchem zmiany charakteru muzyki, a także zatańczyły wspólny taniec KLANZY „Bujany walczyk”. Oprócz wspaniałej zabawy, mającej walory edukacyjne, dzieci mogły poznać wygląd sali lekcyjnej oraz niektóre zwyczaje panujące w szkole, co z pewnością pomoże im powoli przygotowywać się do roli uczniów.