Warsztaty „Pochód Lajkonika”

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości
ten nie jest godzien szacunku,
teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
/Józef Piłsudski/

Historia naszego narodu  jest ważnym elementem wychowania młodego pokolenia. Istotne jest to aby zacząć ją wprowadzać już od najmłodszych lat, wykorzystując chociażby legendy.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje warsztaty dla dzieci, w których przedstawia jedną z najpiękniejszych krakowskich tradycji – Historię Pochodu Lajkonika. Również, w tym roku mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli muzeum, którzy nie tylko opowiedzieli o krakowskiej tradycji ale przynieśli ze sobą i zaprezentowali stroje włóczków uczestniczących w Pochodzie Lajkonika. Dzieci były zachwycone wspólną zabawą i możliwością zobaczenia strojów i występujących w nich osób w tak bliskim kontakcie.

Zajęcia te są przygotowaniem do udziału w tradycyjnym Pochodzie Lajkonika w oktawie Bożego Ciała, w którym będą uczestniczyły dzieci z naszego przedszkola. Przygotowujemy się do udziału w konkursie na najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika dopieszczając stroje.

Bardzo dziękujemy wszystkim za spotkanie z przedszkolakami – przedstawicielom Muzeum Krakowa oraz członkom zespołu Pochodu Lajkonika za swój prywatny czas poświęcony najmłodszym.

B.Łucka, M. Wiercioch