WARSZTATY „POCHÓD LAJKONIKA”

W ramach współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty „Pochód Lajkonika” organizowane przez Oddział Muzeum „Celestat”. Spotkanie prowadziła pani Krystyna Chronowska wraz z przedstawicielami orszaku Lajkonika, którzy już od kilkudziesięciu lat wcielają się w rolę włóczków.

Dzieci poznały historię pochodu Lajkonika, którego udokumentowana tradycja pochodzi co najmniej od połowy XVIII wieku. Miały możliwość poznania elementów stroju Lajkonika i włóczków oraz przymierzenia ich w trakcie zabawy. Następnie dzieci przystąpiły do działań plastycznych, w trakcie których ozdabiały czapkę tatarską różnorodnymi materiałami – cekinami, wstążkami, naklejkami czy bibułą. Warsztaty te mają na celu propagowanie kultury i tradycji Krakowa oraz wzmacniania poczucia tożsamości narodowej. Spotkanie takie wprowadza nas w przygotowania do wzięcia udziału w pochodzie, który, w tym roku odbędzie w dniu 7 czerwca 2018 roku. Podczas pochodu organizowany jest konkurs „Na najpiękniejszy Orszak Dziecięcy Lajkonika”, do którego również, w tym roku mamy zamiar przystąpić.

Bożena Łucka, Małgorzata Wiercioch