akcje i projekty edukacyjne.

Samorządowe Przedszkole nr 6 w Krakowie / akcje i projekty edukacyjne

Akcje charytatywne

Akcja „Gwiazdka dla zwierzaka”

W listopadzie i grudniu 2022 nasze przedszkole wzięło udział w zorganizowaniu zbiórki darów dla  zwierząt ze Schroniska  w Krakowie przy ul Rybnej.  Zgodnie z założeniami akcji, zbierana była głównie karma dla starszych i chorych zwierząt . W ramach podjętych działań udało nam się zebrać 9,85 kg karmy suchej i 17,5 kg karmy mokrej. Wśród darów znalazły się również koce, miska, kołdry i zabawki.

Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za włączenie się do akcji. Z przyjemnością informujemy, że za złożone dary nasze przedszkole otrzymało Certyfikat Wielkiego Serca.

KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA HOSPICJUM

W grudniu 2022 dzieci z naszego przedszkola, podobnie jak w latach poprzednich, wykonały kartki świąteczne z życzeniami dla podopiecznych Domowego Hospicjum Królowej Apostołów działającego na terenie naszego osiedla.

RAZEM DLA UKRAINY – ZBIÓRKA DARÓW
Społeczność Samorządowego Przedszkola nr 6 w Krakowie włączyła się do zbiórki rzeczowej na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zbiórka odbyła się w dniach 8 – 15.03.2022 r., a zebrane dary zostały przekazane PCK, który współpracuje z punktem recepcyjnym na Dworcu Głównym w Krakowie.

FINAŁ AKCJI „GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA”

W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole, jak zwykle, wzięło udział w akcji na rzecz starych i schorowanych zwierząt ze schroniska w Krakowie – GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA.

W tym roku akcja była organizowana nieco odmiennie, niż dotychczas. Dary przekazywane schronisku należało dostarczyć samodzielnie, a informację o ilości przekazanych darów przesłać na podany adres mailowy, do osób koordynujących akcję w przedszkolu.

W tym roku w akcji wsparcia zwierząt wzięły udział 2 osoby, którym z całego serca dziękujemy. Dzieci wraz z rodzicami przekazały 12 konserw karmy dla psów marki Winston  o łącznej wadze 10 kg oraz 6 konserw karmy dla kotów marki Winston o łącznej wadze 2,4 kg a także ręczniki.

Bardzo serdecznie dziękujemy Ignasiowi i Oldze oraz ich rodzicom za wielkie i pełne empatii serca.

Jest nam niezwykle miło, że kolejne osoby dołączyły do akcji i zapraszamy wszystkich uczestników naszej przedszkolnej społeczności do wspierania zwierząt przez cały rok.

(koordynatorzy akcji I. Węgrzyn, M. Basiak-Stręk)

OZDOBY ŚWIĄTECZNE DLA PODOPIECZNYCH DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

Chcąc podarować odrobinę radości w okresie Świąt Bożego Narodzenia, nasze przedszkolaki wykonały w grudniu 2020 ozdoby świąteczne dla podopiecznych  Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej 55.

KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA HOSPICJUM

W grudniu 2020 dzieci z naszego przedszkola, podobnie jak w latach poprzednich, wykonały kartki świąteczne z życzeniami dla podopiecznych Domowego Hospicjum  działającego na terenie naszego osiedla.

ZBIÓRKA DARÓW DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

W grudniu 2019 nasze przedszkole  po raz kolejny  wzięło udział w zorganizowaniu zbiórki darów dla  zwierząt ze Schroniska  w Krakowie przy ul Rybnej.  Zbierana była przede wszystkim karma dobrej jakości dla starszych i chorych zwierzaków narażonych na wiele chorób pojawiających się wraz z wiekiem . W ramach akcji zebraliśmy 9,1 kg karmy suchej 15,75 kg karmy mokrej oraz 40 kg tekstyliów. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

I.Węgrzyn, M.Basiak-Stręk

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE DLA PODOPIECZNYCH DOMOWEGO HOSPICJUM

Jak co roku, nasze przedszkolaki przygotowały świąteczne kartki z bożonarodzeniowymi życzeniami dla podopiecznych Domowego Hospicjum działającego na terenie naszego osiedla.

GWIAZDKA DLA STARSZYCH I CHORYCH ZWIERZAKÓW

W grudniu 2018 nasze przedszkole przyłączyło się do wspólnej zbiórki żywności na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ulicy Rybnej  w Krakowie. Dzięki ofiarodawcom  udało się zebrać 22 kg karmy mokrej i 24 kg karmy suchej. Wśród darów znalazły się również koce, kołdry i zabawki.

Serdecznie dziękujemy  za aktywne włączenie się do akcji.

M. Basiak-Stręk, I. Węgrzyn

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE DLA CHORYCH Z DOMOWEGO HOSPICJUM

Podobnie, jak w ubiegłym roku, nasze przedszkolaki wykonały kartki świąteczne dla podopiecznych Domowego Hospicjum działającego na terenie naszego osiedla. W sumie powstało około 70 kartek, które zostały przekazane do siedziby Domowego Hospicjum.

A. Baran, K. Hodana, K. Kołtun, I. Mirecka, I. Węgrzyn

ZBIÓRKA KARMY DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

W dniach 12-16 marca odbyła się w naszym przedszkolu zbiórka karmy dla bezdomnych  zwierząt z Krakowskiego Schroniska z przy ul. Rybnej. W ramach akcji zebrano 23,5 kg  karmy suchej, 78 saszetek ,  39 puszek oraz ok. 2 kg drobnych przysmaków.

Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy.

M. Basiak-Stręk, I. Mirecka

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI DLA POTRZEBUJĄCYCH

Ile dasz, tyle otrzymasz, czasem z najbardziej niespodziewanej strony. [Paulo Coelho]

W miesiącu grudniu 2017 r. Zespół Charytatywny w naszej placówce we współpracy z Zespołem Charytatywnym przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kurdwanowie organizował zbiórkę darów żywnościowych dla potrzebujących rodzin z terenu osiedla.

Wszystkim którzy przyłączyli się do naszej akcji i wspomogli potrzebujących bardzo – dziękujemy!

M. Wiercioch

KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA PODOPIECZNYCH DOMOWEGO HOSPICJUM

„Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że może z niej uczynić Betlejem.”
W listopadzie 2017r. dzieci z różnych grup wiekowych wykonały w sumie ok. 65 kartek świątecznych dla podopiecznych Domowego Hospicjum Królowej Apostołów działającego na terenie naszego osiedla. Dzieci z entuzjazmem przystąpiły do działania. W ten sposób nasi wychowankowie rozwijają postawę empatii oraz kształtują wrażliwość na potrzeby i cierpienie innych. Mają także okazję kontynuować tradycję przekazywania innym kartek ze świątecznymi życzeniami.

Projekty edukacyjne

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Angielski jest Fun-tastyczny”

W roku szkolnym 2022/2023 w naszym przedszkolu będzie realizowany Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Angielski jest Fun-tastyczny”.

Projekt edukacyjny „Akademia Kici Koci”

W obecnym roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole włączyło się w realizację projektu „Akademia Kici Koci”.

Program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!”

W roku szkolnym 2021/2022 w naszym przedszkolu będzie realizowany program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!”

Projekt ekologiczny „Ekokulturalne przedszkole”

W roku szkolnym 2021/2022 w naszym przedszkolu będzie realizowany projekt ekologiczny „Ekokulturalne przedszkole”.

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja”

W roku szkolnym 2021/2022 w naszym przedszkolu będzie realizowany Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja”.

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”

W roku szkolnym 2021/2022 w naszym przedszkolu będzie realizowany Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”, który swym patronatem honorowym objęło m. in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych dzieci oraz uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycję Polski.

eTWINNING

W roku szkolnym 2021/2022, podobnie jak w latach ubiegłych, nasze przedszkole uczestniczy w europejskim programie eTwinning. Więcej szczegółów nt. realizowanych projektów można znaleźć w zakładce „Edukacja/eTwinning”.

„KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

W roku szkolnym 2020/2021 dzieci z naszego przedszkola biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Rozwijają w ten sposób postawy proekologiczne, uczą się dbać o przyrodę i swoje zdrowie.

„SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?”

W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole bierze udział w programie edukacyjnym  „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Celem programu jest zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne, propagowanie zdrowego stylu życia oraz zwiększanie świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.

AKCJA „DZIECI UCZĄ RODZICÓW”

W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole bierze udział w akcji „Dzieci uczą rodziców. Więcej informacji na stronie internetowej https://edu.crl.org.pl

PROJEKT „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

Chcąc rozwijać i promować czytelnictwo i wyrabiać wśród dzieci właściwe czytelnicze nawyki, w roku szkolnym 2019/2020  grupa III B bierze udział w projekcie edukacyjnym „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ”

W roku szkolnym 2019/2020 grupa III B bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Uczymy dzieci programować”, który polega na wplataniu elementów programowania do codziennych aktywności dydaktycznych.

PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Nasze przedszkole już po raz kolejny przystąpiło do realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Program jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia. Na poziomie krajowym honorowy patronat nad programem objęli:

  • Minister Edukacji Narodowej
  • Rzecznik Praw Obywatelskich
  • Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu

Zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz rodziców prowadzą wychowawcy grup przedszkolnych wykorzystując materiały edukacyjne przygotowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Logo programu to zielony „Dinuś”, który przeprowadza dzieci przez kolejne etapy programu.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „PODRÓŻE MISIOŁANKÓW”

W październiku 2017 r. nasze przedszkole uczestniczyło w Ogólnopolskim Projekcie „Podróże Misiołanków” objętym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Miś Noti Łanek – ekolog odwiedził wybrane grupy i bawiąc się razem z dziećmi, uczył je poszanowania otoczenia i życia w zgodzie z naturą. Projekt ma na celu rozbudzenie u dzieci zainteresowania zdrowym i bezpiecznym trybem życia oraz wspomagać zachowania mające na celu poszanowanie otoczenia i życia w zgodzie z naturą.

PODSUMOWANIE AKCJI „POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

W dniach 27 listopada – 15 grudnia nasze przedszkole brało udział w charytatywnej akcji „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. W tym roku zbieraliśmy karmę, koce, ręczniki  i bieliznę pościelową na rzecz zwierzaków ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Rudniku k/Ostrowca Świętokrzyskiego.

W ramach akcji zebrano ponad 100 kg samych tekstyliów tj. 20 poduszek, 10 kołder, 20 koców, 35 ręczników oraz 40 sztuk innych rzeczy jak: poszewki na kołdry i poduszki, dywaniki, chodniczki.

Zebraliśmy także 5 szt. obróżek dla psów, 2 miski do jedzenia, 2 piłki do zabawy oraz kuwetę i transporter dla kota.

Oprócz tego zebraliśmy także sporą ilość karmy: ok 35 kg karmy suchej, ok 20 kg karmy mokrej i ok 1,5 kg drobnych przysmaków.

Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję, dając tym samym znakomity przykład bezinteresownej pomocy.

W Nowym Roku 2018 życzymy ludziom wszystkiego co najlepsze i spełnienia marzeń a zwierzętom – świata, który będzie im przyjazny i całej masy życzliwości ze strony wszystkich ludzi dobrej woli.

Back to Top
Skip to content