Koło regionalne
ROK SZKOLNY 2019/2020
Rozpoczynamy kolejny, już siódmy sezon wspólnych spacerów z Kołem Regionalnym „Żółta ciżemka”. Podczas spotkań wspólnie poznajemy nasze miasto, uczymy się wspólnie i aktywnie spędzać wolny czas. Budzimy przywiązanie do własnego miejsca i tożsamości.
Spotkanie 3 – grudzień 2019 roku
Grudniowe spotkanie poświęciliśmy poznaniu osoby Stanisława Wyspiańskiego. Spacer zaczęliśmy od miejsca urodzenia czyli od ulicy Krupniczej, potem ulica Kanonicza i dom Długosza gdzie spędzał dużo czasu w pracowni swojego ojca oraz pobliski Wawel, którego stworzył nawet projekt przebudowy. Następnie oglądaliśmy prace Wyspiańskiego w Pawilonie Wystawienniczym, w kościele oo. Franciszkanów i Dominikanów, polichromie w kościele Mariackim oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego, w którym wystawiał swoje sztuki i projektował kostiumy czy scenografię.
Spotkanie 2 – listopad 2019 roku
Listopad to miesiąc zadumy i niepodległości naszej ojczyzny. Dlatego postanowiliśmy poznać miejsca i ludzi, którzy są ważnymi w historii naszego kraju. Nasz spacer odbył się w miejscach gdzie można znaleźć „ślady historii wielkich Polaków”. Niestraszna nam była jesienna aura.
B.Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 1 – październik 2019 roku
Ruszyliśmy śladami Tadeusza Kościuszki, którego osoba to postać niezwykła. Wiele zrobił dla naszej ojczyzny, bronił niepodległości i walczył o prawdę. Jego osoba to nasza historia, a tej najlepiej uczyć się w bezpośrednim kontakcie i doświadczeniu.
Spacer rozpoczęliśmy od Politechniki Krakowskiej gdzie można zobaczyć model drewnianej budowli obronnej zaprojektowanej przez T. Kościuszkę. Potem ruszyliśmy w kierunku Rynku Głównego, aby zobaczyć miejsce złożenia przysięgi Tadeusza Kościuszki i dowiedzieć się czym ono było, poznać miejsce, w którym mieścił się sztab naczelnika. Potem Wawel, miejsce pochówku i pomnik, świadczący o jego obecności i pamięci rodaków.
ROK SZKOLNY 2018/ 2019
Nowy rok szkolny 2018/2019 jest kolejnym rokiem wspólnych spacerów i poznawania historii naszego miasta Krakowa i miejsc, które często omijamy nie znając ich wartości. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnych spacerów – jeden raz w miesiącu, w drugą sobotę miesiąca (ogłoszenie w holu przedszkola).
Koordynatorki projektu: B. Łucka M. Wiercioch
Spotkanie 8 – maj 2019 roku
Majowy spacer poświęcony został postaciom związanym z naszym miastem – tym, którzy tutaj pracowali albo mieszkali. Wśród sławnych postaci jest Karol Wojtyła, Wisława Szymborska, Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski. Spacerując po Krakowie zwracaliśmy uwagę na miejsca związane z tymi postaciami poznając ich życie i dokonania.
Spotkanie 7 – kwiecień 2019 roku
Tym razem nasze spotkanie odbyło się w nowo otwartym Muzeum Podgórza. Wystawa główna opowiada w sposób chronologiczno-tematyczny dzieje Podgórza oraz terenu, na którym ukształtowało się miasto, od czasów najdawniejszych, legendarnych, aż po współczesność. Poznaliśmy najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek Podgórza, jego samorządność i tożsamość miejsca.
Wystawa przybliżyła nam historię i fenomen Podgórza – miasta wielokulturowego i wielonarodowościowego, a także o jego mitologię i legendę.
Spotkanie 6 – marzec 2019 roku
W miesiącu marcu poznawaliśmy historię naszej dzielnicy, niegdyś Wolnego miasta Podgórze. Minęły czasy świetności i miasto zostało włączone do Krakowa jako jedna z dzielnic. Zobaczyliśmy charakterystyczne elementy architektury: Rynek Podgórski z kościołem św. Józefa, „miejską lodownię”, ratusz, pełen historii plac Zgody, a stojąc na kładce o. Bernatka, z prawej strony oglądaliśmy charakterystyczną (z dwoma wykuszami) kamienicę, nazywaną „Aleksandrowicz” (1906), a po lewej – nowoczesną bryłę nowej siedziby Cricoteki, w którą wkomponowano budynek dawnej podgórskiej elektrowni (1900), najstarszego takiego obiektu na terenie obecnego Krakowa.
Spotkanie 5 – luty 2019 roku
W dniu 16 lutego 2019 roku wspólnie wybraliśmy się do Opactwa Cystersów w Mogile. Poznaliśmy historię powstania wsi Mogiła oraz legendy związane z tym miejscem. Odwiedziliśmy zabytkowy stary kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja. Następnie udaliśmy się na kopiec Wandy. Kim była Wanda i dlaczego usypano jej kopiec? Legendy mówią, że była córką założyciela miasta, księcia Kraka. Odrzuciwszy rękę niemieckiego władcy, rzuciła się w fale Wisły, nie chcąc narażać swoich poddanych na zemstę rozczarowanego zalotnika. Kopiec nagrobny usypano w miejscu, gdzie z rzeki wyłowiono jej ciało. Pierwsza wzmianka o kopcu pochodzi z XIII wieku. Był wtedy zwany Mogiłą i stąd też nazwa wioski, która leżała u podnóża. Powstał prawdopodobnie w VII lub VIII wieku. Istnieje też hipoteza datująca go, podobnie jak kopiec Krakusa, na czasy Celtów, czyli I wiek n.e.
Spacer zakończył się wspólnym posiłkiem pod kopcem oraz przekazaniem wrażeń ze wspólnie spędzonego czasu.
Spotkanie 4 – styczeń 2019 roku
W miesiącu styczniu czas poświęcamy na wspólne kolędowanie jako podtrzymanie tradycji i przekazanie jej młodszemu pokoleniu. Dzieci chętnie pełniły rolę gospodarza, wybierały kolędy oraz opowiadały o swoich zwyczajach świątecznych w domu. Nie zabrakło czasu na swobodne rozmowy i poczęstunek.
Dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Zapraszamy na kolejny spacer w miesiącu lutym!
B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 3 – grudzień 2018 roku
W grudniu pogoda nas nie rozpieszczała dlatego postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Historii Podgórza. Jest to najmłodsza placówka Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Oglądnęliśmy wystawę „Miasto pod kopcem Kraka”, która opowiada o historii naszej dzielnicy od czasów najdawniejszych, legendarnych aż po dzień dzisiejszy. Również dzieci mogły skorzystać z interaktywnych zabaw, zagadek poznając miejsca niezwykłe, nieraz zaskakujące, aspekty historii i tradycji miasta.
B. Łucka M. Wiercioch
Spotkanie 2 – listopad 2018 roku
Stało się już tradycją, że w miesiącu listopadzie podczas naszego spaceru odwiedzamy miejsca pamięci poświęcone znanym, wybitnym krakowianom, którzy byli związani z Krakowem. Również, w tym roku odwiedziliśmy cmentarz Rakowicki, aby przypomnieć postacie (sylwetki osób), które są nam bliskie i tych mniej znanych i zapalić światło pamięci.
B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 1 – październik 2018 roku
Wielokulturowy Kazimierz był miejscem naszego spaceru, w słoneczną sobotę października. Odwiedziliśmy miejsca, gdzie żyli ze sobą Żydzi i Chrześcijanie. Poznaliśmy miejsca ich modlitwy, zamieszkania i pracy. Dzieci zauważały różnice jakie dzieliły, ale też zwracały uwagę na to co wszystkich łączyło.
B. Łucka, M. Wiercioch
ROK SZKOLNY 2017/ 2018
W tym roku szkolnym nasze koło zaczyna piąty rok działalności. Cieszy nas to, że każdego roku są chętne osoby, które chcą coraz lepiej poznawać miasto, w którym żyją. Spacerują wraz z dziećmi, przekazując im wartości i tradycje naszego kraju, po prostu ucząc ich patriotyzmu.
Koordynatorki projektu: B. Łucka M. Wiercioch
Spotkanie 8 – maj 2018 roku
Tym razem na wspólny spacer wybraliśmy się do Parku Jordana. Korzystając z pięknej pogody i chęci dzieci do przebywania na powietrzu. Podczas spaceru po parku szukaliśmy śladów historii związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości na przestrzeni wieków. Nie zabrakło elementów wydawałoby się bajkowych, a jednak prawdziwych … jak spotkanie z Niedźwiedziem Wojtkiem.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 7 – kwiecień 2018 roku
Wiosenna pogoda sprzyjała naszemu spacerowi podczas, którego staraliśmy się poznać jak najwięcej faktów związanych z Odzyskaniem przez Polskę Niepodległości – pamiętając o tym, że jest to rok obchodów 100‑lecia.
Celem naszego spaceru był Kopiec Józefa Piłsudskiego na Sowińcu i historia jego powstania. Mamy nadzieję, że łatwej zapamiętamy to czego możemy doświadczyć w bezpośrednim kontakcie.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 6 – marzec 2018 roku
W marcu celem naszego spaceru była znajomość herbów krakowskich kamienic i poznanie ich historii. Spacerując po mieście odszukaliśmy „dom Egipski” i kamienice 100 balkonów. Poznaliśmy historię niektórych herbów i ich kamienic. Dzieci potrafiły wymienić poznane herby i ich znaczenie.
Dziękujemy za wspólny spacer, zapraszamy za miesiąc.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 5 – luty 2018 roku
W tym miesiącu poznawaliśmy historię i zwyczaje naszego regionu na przestrzeni wielu lat, dzięki zachowanym eksponatom w Muzeum Etnograficznym.
Poznaliśmy charakterystyczne zabudowania wsi krakowskiej oraz wnętrze chaty. Mogliśmy je porównać z wyglądem chaty góralskiej. Zaciekawienie wzbudziła dawna szkoła.
Na trzech piętrach znajduje się dużo ciekawych rzeczy, które rozbudzają wyobraźnię i pobudzają do zadawania pytań. Po wizycie w muzeum spacerowaliśmy po placu Wolnica, poznając historię dawnego miasta, które połączono z Krakowem.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 4 – styczeń 2018 roku
Corocznym zwyczajem, w miesiącu styczniu spotykamy się na wspólnym kolędowaniu, w sali oddziałów dodatkowych przy ulicy Bujaka 15. Chcemy w ten sposób przekazać dzieciom naszą tradycje i zwyczaje, aby potrafiły je pielęgnować w przyszłości.
Przedszkolaki chętnie pełniły rolę gospodarza, wybierały kolędy oraz opowiadały o swoich zwyczajach świątecznych w domu. Nie zabrakło czasu na swobodne rozmowy i poczęstunek.
Dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Zapraszamy na kolejny spacer w miesiącu lutym!
Koordynatorki projektu: B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 3 – grudzień 2017 roku
W grudniu celem naszego spaceru było poznanie historii „Żółtej Ciżemki” tak pięknie przedstawionej przez panią Domańską w książce pod tym samym tytułem.
Zaczęliśmy spacer od kościoła OO. Bernardynów, początku przygód Wawrzusia z książki, a kończąc zwiedzaniem ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim. Oglądając wszystkie dzieła dawnych czasów możemy stwierdzić, że to one mówią o wielkości twórców.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 2 – listopad 2017 roku
Miesiąc listopad poświęcamy pamięci tych, których już nie ma wśród nas. Co roku odwiedzamy Cmentarz Rakowicki, aby zapalić znicze na grobach znanych i zasłużonych Polaków, a dzieciom przybliżyć ich postać. Możemy też zobaczyć, jak w minionych wiekach ludzie dbali o pamięć swoich bliskich.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 1 – wrzesień 2017 roku
Pierwszy spacer w tym roku odbył się na Kopiec Kościuszki. Miejsce upamiętniające naszego bohatera narodowego, który przyczynił się do niepodległości Polski oraz rozsławienia jej imienia w świecie.
Podczas spaceru mieliśmy możliwość obejrzenia bardzo starej budowli, barokowej kaplicy św. Małgorzaty i Judyty przy ulicy św. Bronisławy oraz wystawy twórców ludowych przy kościele. Gdy dotarliśmy na szczyt wzgórza Bronisławy naszym oczom ukazał się widok jednej z fortyfikacji Krakowa, która otacza Kopiec Piłsudskiego. Oglądnęliśmy również wystawę figur woskowych oraz wystawę Twierdza Kraków. Wszyscy spędziliśmy bardzo miło czas – wypoczywając aktywnie oraz wzbogacając swoje wiadomości.
ROK SZKOLNY 2016/2017
Koło regionalne 'Żółta Ciżemka” rozpoczyna czwarty rok spacerów po Krakowie, przybliżając dzieciom historię miasta oraz rozbudzając ich zamiłowanie do Ojczyzny.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 9 – maj 2017 roku
Spacer rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego i poznania znajdujących się tutaj baszt: Sandomierskiej, Senatorskiej i Złodziejskiej oraz Tęczyńskiej, Szlacheckiej i Kobiecej. Na Wawel od strony ul. Kanoniczej można dotrzeć Bramą Herbową lub Bramą Wazów. W murach miejskich znajdowało się ponad 40 bram, niestety do dzisiaj zachowały się tylko 3: Baszta Pasamoników, Baszta Stolarzy i Powroźników oraz Baszta Cieśli. Spacerując Plantami, zaopatrzeni w mapy szukaliśmy pozostałych tablic upamiętniających dawne baszty. Spacer zakończyliśmy wspólnymi rozmowami przy ciepłej herbacie z cytryną.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólny spacer i zapraszamy na kolejne spotkanie.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 8 – kwiecień 2017 roku
Dzielnica Kazimierz to miejsce, w którym styka się wiele kultur. Tutaj od wieków żyli obok siebie Żydzi i Chrześcijanie, wspólnie pracowali i wychowywali dzieci. Pozostało wiele cennych budowli i historią, którą przekazać warto innym. Spacerując uliczkami mogliśmy pokazać dzieciom trochę inny świat.
Koordynatorki projektu: B. Łucka M. Wiercioch
Spotkanie 7 – marzec 2017 roku
„W marcu jak w garncu” tak też było i tym razem. Nie rozpieszczała nas marcowa aura podczas spaceru. W tym miesiącu postanowiliśmy poznać historię „Znanych krakowskich pomników”. Jednak nic nie przeszkadzało naszym milusińskim, którzy wytrwale maszerowali i poznawali historie naszego miasta.
Koordynatorki projektu: B. Łucka M. Wiercioch
Spotkanie 6 – luty 2017 roku
W tym miesiącu wybraliśmy się szlakiem Stanisława Wyspiańskiego wszechstronnego artysty: pisarza i malarza, choć długo nierozumianego.
Podziwialiśmy jego witraże w pawilonie Wyspiańskiego oraz kościele OO. Franciszkanów. Był to czas na spokojne rozmowy i poznanie ciekawostek związanych z życiem artysty.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 5 – styczeń 2017 roku
Podtrzymujemy polskie zwyczaje i tradycje, dlatego zaprosiliśmy wszystkich chętnych: dzieci, rodziców, babcie i dziadków do wspólnego śpiewania kolęd.
Przy dźwiękach melodii góralskich i tradycyjnych śpiewaliśmy kolędy, wybierane przez poszczególnych uczestników spotkania. Był również czas na swobodne rozmowy i bliższe poznanie się.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, M. Wiercioch
Spotkanie 4 – grudzień 2016 roku
Kolędowanie to zwyczaj bardzo stary, którego istotą kolędowania była obrzędowa wymiana darów. W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali kolędników świątecznymi smakołykami lub drobnymi datkami. Ponieważ istotą spotkań jest poznawanie naszego regionu, również zwyczajów, dlatego w grudniu wybraliśmy się na tradycyjny pochód kolędników. Korowód kolędników przeszedł ulicami naszego miasta spod Barbakanu i dotarł pod Wieżę Ratuszową na Rynku Głównym. Następnie na estradzie wraz z publicznością kolędnicy śpiewali kolędy pokazywali tradycyjne obrzędy i zwyczaje bożonarodzeniowe. Nie zabrakło Trzech Królów, diabła, śmierci z kosą, aniołów czy Turonia. Kultywowanie takich zwyczajów sprawia, że tradycja nie ginie. Przekazujemy ją młodszym, aby zachować to, co Polskie. Zapraszamy w styczniu na wspólne kolędowanie przy choince.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 3 – listopad 2016 roku
Miesiąc listopad to miesiąc zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. Każdy z nich pozostawił ślad, w budowaniu przyszłości naszej Ojczyzny. Dlatego w miesiącu listopadzie postanowiliśmy poznać historię cmentarza Rakowickiego, odnaleźć groby znanych krakowian i przypomnieć sobie ich dokonania. Chcemy aby pamięć o nich przetrwała jak najdłużej. Spotkanie zakończyliśmy wspólną rozmową przy ciepłej herbacie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejny spacer.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 2 – październik 2016 roku
Drugi spacer odbyliśmy śladami 'Żółtej Ciżemki’ opisanej przez Antoninę Domańską. Chciałyśmy aby dzieci wiedziały skąd się wzięła nazwa naszego koła i jeszcze bardziej zgłębiały tajemnice naszego miasta. Spacer zaczęliśmy od kościoła Bernardynów, gdzie legendarny Wawrzek rozpoczął swoje nauki w Krakowie, przez pracownie Wita Stwosza i kościół Mariacki. Tutaj dzieci mogły podziwiać zabytkowy i sławny na cały świat ołtarz i miejsce odnalezienia Żółtej Ciżemki. Spotkanie zakończyliśmy słodkim ?co nieco? w małej kawiarence. Mamy nadzieję, że nie tylko nam pozostały miłe wspomnienia.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 1 – wrzesień 2016
We wrześniu wyruszyliśmy na jeden z najbardziej znanych i lubianych spacerów po Krakowie – Kopiec Kraka. Ścieżką edukacyjną przez Rezerwat Przyrody „Bonarka” dotarliśmy pod Kopiec Kraka. Tutaj dzieci wysłuchały legendy o jego powstaniu oraz o życiu w dawnym Krakowie. Po wejściu na szczyt kopca podziwialiśmy panoramę miasta i odgadywaliśmy charakterystyczne miejsca w Krakowie. Następnie przeszliśmy pod jeden z najstarszych kościołów – kościółek św. Benedykta i fort artyleryjski zbudowany przez Austriaków na wzgórzu Lasoty. Towarzyszyła nam słoneczna pogoda i dopisywał dobry humor. Dzieci obserwowały i pytały o wszystko, komponując jesienne bukiety.
Dziękujemy wszystkim za wspólny spacer i zapraszamy na kolejny w październiku.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
ROK SZKOLNY 2015/2016
Spotkanie 9 – maj 2016 roku
Majowe spotkanie poświęciliśmy poznaniu herbów krakowskich kamienic. Dawniej kamienice najczęściej oznaczano symbolami zwierząt czy roślin. Spacerując ulicami naszego miasta wyszukiwaliśmy charakterystycznych ornamentów i herbów, poznając historię kamienicy oraz znanych architektów. Odszukaliśmy kamienicę „Pod sową”, „Pod smokiem” „Dom egipski” „Pod Murzynami”, „Pod trzema lipkami” i kamienice „Pod kasztanami” i jeszcze kilka innych. Dzieci potrafiły po kolei wymienić poznane herby. Spotkanie zakończyliśmy porcją pysznych lodów. Dziękujemy za wspólny spacer!
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 8 – kwiecień 2016 roku
Spacerując uliczkami krakowskiego Kazimierza mieliśmy możliwość poznania innych kultur – historii krakowskich Żydów, ich zwyczajów, religii i życia codziennego.
W1335 r. król Kazimierz Wielki na rozległej wiślanej wyspie założył osobny ośrodek miejski. Mimo, iż Kazimierz na swoim pierwszym wizerunku z „Kroniki świata” Hartmanna Schedla z 1493 r. prezentuje się równie okazale jak Kraków, to w rzeczywistości był o wiele skromniejszy.
Kazimierz pozostał „nieukończonym” miastem. I chyba właśnie przyczyniło się do jego dzisiejszej sławy, bo gdy w 1495 roku zakazano Żydom mieszkać na terenie Krakowa, bez przeszkód mogli się oni osiedlić właśnie tutaj. Zajęli sporą część grodu (około 1/5 jego powierzchni). W ten sposób powstało jedyne w ówczesnym świecie miasto rządzone przez Żydów, podlegające tylko królowi, posiadające własny samorząd i otoczone murem.
Nie mniej ciekawie rozwijała się chrześcijańska część Kazimierza. Już w czasach średniowiecza i renesansu zapełniły ją liczne warsztaty rzemieślnicze korzystające z opłat niższych niż w Krakowie. Kazimierz przez stulecia pozostawał osobnym miastem. Do Krakowa został przyłączony dopiero pod koniec XVIII w.
Najbardziej charakterystycznymi są zachowane jeszcze Synagogi i Domy modlitwy (np. Stara Synagoga przez stulecia była centrum religijnym i kulturalnym krakowskich Żydów), cmentarze oraz kawiarnie i restauracje. Idąc wąskimi uliczkami żydowskiej dzielnicy dotarliśmy na plac Nowy, na którym znajduje się bardzo charakterystyczny Okrąglak wzniesiony jako kryta hala targowa. Zobaczyliśmy również cmentarz żydowski oraz typowe podwórko żydowskie. Spacerując uliczkami Kazimierza mieliśmy możliwość poznania innych kultur – historii krakowskich Żydów, ich zwyczajów, religii i życia codziennego, choćby na podstawie legendy „O żydowskim weselu”.
Spacer zakończyliśmy wspólnym wypiciem ciepłej herbaty.
Zapraszamy na kolejny spacer!
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 7 – marzec 2016
Marcowa pogoda okazała się dla nas bardzo łaskawa, od samego rana świeciło słonko, a rześkie powietrze zachęcało do spacerów. Tym razem postanowiliśmy poznawać Kraków pod kątem legend. Zaopatrzeni w mapy, wyruszyliśmy w poszukiwaniu miejsc związanych z krakowskimi legendami. Po dotarciu w określone miejsce, poznawaliśmy legendę bacznie rozglądaliśmy się dookoła. Okazało się, że większość legend dzieci znały i same starały się je opowiadać. Na mapie zaznaczały miejsca związane z poznaną legendą, a następnie, w domu rysowały charakterystyczny element legendy.
Wspólny spacer zakończyliśmy poczęstunkiem i gorącą herbatą w małej kawiarence. Zapraszamy w przyszłym miesiącu na kolejne spotkanie.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 6 – luty 2016 roku
W lutym nasz spacer odbył się szlakiem „Dawnych baszt krakowskich” stanowiących ważny element fortyfikacji Krakowa. Spacer rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego i poznania znajdujących się tutaj baszt: Sandomierskiej, Senatorskiej i Złodziejskiej oraz Tęczyńskiej, Szlacheckiej i Kobiecej. Na Wawel od strony ul. Kanoniczej można dotrzeć Bramą Herbową lub Bramą Wazów. Do czasu przebudowania przez Austriaków systemu fortyfikacji w XIX w. Brama Wazów była jedyną prowadzącą na Zamek. W murach miejskich znajdowało się ponad 40 bram, niestety do dzisiaj zachowały się tylko 3: Baszta Pasamoników, Baszta Stolarzy i Powroźników oraz Baszta Cieśli. Spacerując Plantami, zaopatrzeni w mapy szukaliśmy pozostałych tablic upamiętniających dawne baszty. Spacer zakończyliśmy wspólnymi rozmowami przy ciepłej herbacie z cytryną.
Dziękujemy za wspólny spacer, zapraszamy na kolejny.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 5 – styczeń 2016 roku
Stało się już naszą tradycją, że w styczniu nasze spotkanie poświęcamy wspólnemu kolędowaniu. Spotykamy się aby razem wspólnie śpiewać kolędy i pastorałki. Chcemy w ten sposób przekazać dzieciom naszą tradycje i zwyczaje, aby potrafiły je pielęgnować w przyszłości.
Przedszkolaki chętnie pełniły rolę gospodarza, wybierały kolędy oraz opowiadały o swoich zwyczajach świątecznych w domu. Nie zabrakło czasu na swobodne rozmowy i poczęstunek. Spotkanie odbyło się w sali grupy 3f oddziałów dodatkowych, przy ulicy Bujaka 15.
Dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Zapraszamy na kolejny spacer w miesiącu lutym!
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 4 – grudzień 2015 roku
W grudniu naszym zamierzeniem był spacer „Tropem smoków po Krakowie”. W czasie zabawy tropiącej chcieliśmy odnaleźć ślady legendarnego smoka w innych częściach miasta. Niestety, kapryśna aura spłatała nam figla i uniemożliwiła spacer. Mamy nadzieję, że ten spacer uda nam się zrealizować w późniejszym terminie.
Pozdrawiamy!
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spacer 3 – listopad 2015 roku
Listopad to miesiąc zadumy i pamięci, o tych których już nie ma wśród nas. Dlatego kolejnym miejscem wybranym na wspólny spacer był Cmentarz Rakowicki. Spacerując, odszukaliśmy pomniki znanych i sławnych krakowian, wspominając kim byli i co dla nas zrobili. Chcemy, aby przetrwali, w naszej pamięci i następnych pokoleń. Spotkanie zakończyliśmy „małym co nieco” w przytulnej kawiarni.
Spotykamy się za miesiąc.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 2 – październik 2015 roku
W sobotę 17 października 2015 roku odbył się drugi spacer poświęcony poznaniu miejsc najbliższych, w których mieszkamy. Naszym zamiarem było przybliżenie historii Podgórza, niegdyś wolnego miasta, a w tym roku obchodzącego 100 – lecie połączenia z Krakowem. Często szukamy piękna daleko, nie dostrzegając tego co mamy w pobliżu.
Wszystkim dziękujemy za wspólny spacer.
Koordynatorki projektu: B. Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Spotkanie 1 – wrzesień 2015
Na pierwszy spacer w nowym roku szkolnym wybraliśmy się do Parku Bednarskiego w Podgórzu. Spacerując po zielonym terenie parku, poznaliśmy jego historię oraz jego patrona. Wysłuchaliśmy legendy „O panu Twardowskim” opowiedzianą przez panią Bożenkę, próbując trafić na ślad jego jaskini. Podczas spaceru rozwiązywaliśmy quiz o drzewach. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym poczęstunkiem.
Dziękujemy za wspólny spacer.
Koordynatorki projektu: B .Łucka, E. Marchut, M. Wiercioch
Comments are closed.