Co to są Andrzejki?

W czwartek 30 listopada 2017 roku  przedszkole rozbrzmiewało wesołą muzyką i śmiechem. Przedszkolaki obchodziły Andrzejki.

Dzieci poznały  historię powstania zwyczaju Andrzejek i sposoby w jaki je obchodzono. Przedszkolaki dowiedziały się, że ludzie od bardzo dawna próbowali poznać swoją przyszłość stosując różne sposoby. Ale tak naprawdę jest to  dla nas tylko zabawa, która wyzwala w nas uczucie radości i możliwość wspólnego spędzenia czasu.

A dzieci z grupy 3C i 3D świetnie się razem bawiły. Nie zabrakło wspólnych wróżb i tańców. Zwłaszcza, że przedszkolaki poprzebierały się w różne stroje. Zabawę zakończono słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

B. Drożdż, M. Wiercioch

Dzieci z grupy III F oraz  II F  także brały udział we wspólnej zabawie andrzejkowej. W magiczną atmosferę tego dnia wprowadziła wszystkich muzyka Batti Strauss a po wysłuchaniu opowieści o tradycjach i zwyczajach andrzejkowych  przedszkolaki brały udział w licznych zabawach i wróżbach. Z pomocą przedszkolnych  wróżek dzieci   poznały swoją przyszłość ukrytą pod papierowymi talerzami, kręcąc magicznym kołem dowiedziały się, jaki będzie ich przyszły zawód, otwierając magiczną szkatułkę pełną gwiazd, uważnie słuchały, co czeka ich w najbliższym czasie. Losowanie kolorowych słomek i porównanie ich długości pokazało, kto najszybciej urośnie, a celne rzucanie monetą do miski z wodą wraz z wypowiedzianym życzeniem  miało sprawić, że spełnią  się wszystkie dziecięce marzenia. Piosenka „Baba Jaga”, którą dzieci ilustrowały ruchem okazała się nie taka straszna, natomiast przypomniała, jak ważne jest słuchanie rodziców. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń przedszkolaki w swoich salach ozdobiły cekinami sylwety kluczy, które później zabrały do domu, by razem z rodzicami bawić się przy wróżbie z przelewaniem wosku.

I. Mirecka, M. Basiak-Stręk

Dzieci z grup IV B i IV F świętowały natomiast Andrzejki w Domu Kultury.

Dzieci z grupy II A w dzień Andrzejek przebrały się za swoje ulubione postaci. Wspólnie bawiły się przy muzyce, tańczyły, a także próbowały poprzez zabawy i wróżby odgadnąć swoje przyszłe zawody.